
Jak to začíná
Své výživové zvyklosti si vytváříme už v dětství. Doma se v lepším případě vaří, v horším případě se kupují jídla instantní a rychlovky (rohlík sem, rohlík tam). Občas je jedinným zdrojem teplého jídla pouze veřejné stravovací zařízení nebo fast foody. V některých domácnostech se častěji vyskytuje ovoce, vločky, oříšky, v jiných zase buchty, sušenky a brambůrky. Vše závisí na zvycích nebo uvědomění rodičů a někdy i na jejich finančních možnostech. Ve školce a škole je jídlo jasně dané a podle vlastní chuti a přístupu vychovatelů si k němu vytváříme určitý vztah. Působí na nás i vlivy společenské - všímáme si co nosí k jídlu spolužáci a často máme tendenci si podle toho vybírat také. A samozřejmě hrají roli i vlivy kulturní - pečivo, těstoviny a vepřové maso se v našich končinách určitě konzumuje častěji než tropické ovoce, mořské plody a luštěniny. Když k tomu přidáme občasnou návštěvu prarodičů nebo rodinných známých, většinou dostaneme docela přesný přehled o tom, na jaké stravě vyrosteme. Dítě většinou nemá důvod nabízenou stravu nějak měnit. Vybere si co chce nebo co mu chutná, ale neurčuje, jestli si bude vybírat mezi rohlíkem a sušenkou nebo mezi žitným chlebem a jablkem. To určuje rodič, školní jídelna, babička nebo sociální působení. A tak si vytváříme své stravovací zvyklosti.
V raném dětství a později v dospívání nám tělo ještě mnoho odpustí. Většinou vyrůstáme věsměs zdraví a pokud se pravidelně a dostatečně hýbeme, i s relativně normální hmotností. V průběhu života se pak někdy rychleji, někdy pomaleji zakulacujeme, ale není to nic zásadně omezujícího. Ve stáří už se objeví i nějaká nepříjemný symptom, ale většinu potíží připíšeme věku a pod dohledem lékaře spokojeně užíváme podzimu a zimy života. Pokud vše probíhá podle našich představ, nemusíme své zvyklosti měnit a žije se nám dobře celé dlouhé roky.
Bylo by to krásné že? Život takto bohužel ve většině případů nefunguje. Kdekoliv v tomto procesu totiž může dojít ke změnám, které nám život výrazně znepříjemní. Často dojde ke stoupání na váze a u některých lidí i k velmi rizikovému nárůstu tukových zásob. Dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) je 47% mužů a 33% žen v nadváze a téměř 20% u obou pohlaví dokonce v obezitě. Obezita už kvalitu života ovlivňuje výrazněji a nabalují se i zdravotní potíže. Ty nemusí být způsobené jenom pár kily navíc, ale téměř vždy souvisí s nevhodnou výživou.
Dlouhodobé nedostatky ve stravování se projevují např. jako zubní kazy, ekzémy, trávicí potíže - zácpa, pálení žáhy, ale i civilizační choroby jako diabetes 2. typu, vysoký tlak či cholesterol a s nimi související poškození cév. To pak může vést i k infarktu myokardu nebo mozkové příhodě. K těmto nemocem můžeme zařadit i autoimunitní choroby (např. porucha funkce štítné žlázy), řídnutí kostí nebo potíže s imunitou. Všechny zásadně ovlivňuje to co jíme a často nevědomky si zdravotní potíže budujeme podprahově celé roky. Bohužel se dopady nevhodné stravy nevyhýbají ani mladším generacím.
Jak z toho ven?
Někdy stačí trochu ubrat v porcích, omezit sladké či slané pochutiny a nepřehánět to s alkoholem. Nicméně samotné omezení “nevhodných” jídel ne vždy pomůže. Jednak nemusí postihnout příčinu zdravotního problému a druhak ne vždy stačí na váhové úbytky. Občas si prostě sami pomoci nedokážeme i když se snažíme. Pokud jednoduché úpravy stravy a zvýšení množství pohybu (pokud je možný) nepomáhají, přichází často frustrace, motivace opadá a vracíme se do starých návyků. Potíže se prohlubují, váha dále roste. Někdy zase pokulhává disciplína nebo chuť k cíleným změnám. A právě v případech, kdy se vůle nezdá dost silná a selský rozum s obecnými doporučeními nestačí je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Kvalitní nutriční terapeut nebo výživový poradce vám může usnadnit cestu správným doporučením místo neefektivních pokusů nebo diet.
Váha stoupá a nedaří se Vám to zarazit
Pokud Vám ručička na váze ukazuje stále vyšší čísla a oblečení se rok od roku zmenšuje, může být vhodný čas znepokojivé změny zarazit s pomocí profesionála. Dobrý výživový poradce je schopen Vám osvětlit příčiny stoupání na váze a navrhnout řešení odpovídající Vašim potřebám. Může to být doporučení na potraviny, které díky vyšší sytivé schopnosti omezí potřebu zobání a dojídání. Může to být informace o tom kolik, kdy a co jíst. Jsou lidé, kteří dobře reagují na slovní doporučení, ale jsou i tací co potřebují přesně rozepsaný jídelníček. V každém případě je výhodou kvalitního výživového poradce, že Vám přizpůsobí postupy vyloženě na míru. Zjistíte co přesně je potřeba ve Vašem případě udělat a na co se zaměřit. Obecné informace mohou zabírat krátkodobě, ale většinou jen individuální doporučení jsou cestou k opravdu trvalým výsledkům. Už nemusíte být na své snažení sami a přestanete se trápit tím, že se Vám, často i opakovaně, nedaří.
Nevolnosti a trávicí potíže
S výživou souvisí nejen hmotnost, ale i kvalita trávení. Koho by neobtěžovala trvalá zácpa, opakující se průjmy, nadýmání, nebo nepříjemné pálení žáhy. Tyto potíže nejenom komplikují život, ale mohou zásadně ohrožovat Vaše zdraví. Neřešená dlouhodobá zácpa může vyústit až v intoxikaci organismu a zvyšuje riziko rakoviny. Průjmy se mohou vyskytovat při různých intolerancích a alergiích a způsobit závažnou podvýživu či dehydrataci. Opakované pálení žáhy zase poškodit jícen. Trávicích komplikací existuje více. Výživový poradce Vám pomůže odhalit a odhaliit příčiny těch potíží, které tkví ve stravě i životosprávě a naučit Vás řešit je přirozenou cestou. V mnoha případech je možné úpravou jídelníčku zabránit nutnosti dlouhodobého užívání léků, nebo zabránit vzniku a rozvoji civilizačních chorob. Jako příklad uvedu diabetes 2. typu nebo vysoký cholesterol. Obě nemoci jsou do velké míry určovány Vaší stravou. V některých případech je vhodné situaci konzultovat i s lékařem. Především pokud již dochází k podávání léků nebo je zdravotní stav rizikovější. Např. při užívání určitého typu léků na ředění krve je častým projevem zácpa. Stejně tak při chudokrevnosti a dodávání železa. O těchto lécích či doplňcích by měl výživový poradce vždy vědět předem, aby mohl svá doporučení volit v souladu s léčbou.
Dětská nadváha a obezita
Pokud je Vaše malá (nebo i velká) ratolest zdravá a štíhlá, není většinou důvod chodit k poradci. Pokud se však u dítěte objeví tukové zásoby navíc, může to ovlivnit jeho zdravý tělesný vývoj, psychiku a také zvýšit zdravotní rizika do budoucna. Většina příčin dětské nadváhy tkví v přístupu rodičů a prarodičů. A to ať už si to rodiče uvědomují nebo ne. Dítě se pouze přizpůsobuje nabízenému jídelníčku a při nevhodných genetických dispozicích se může zvyšování hmotnosti dostavit snáze než u jiných dětí. Řešením je pak nejen úprava stravy dítěte, ale především i edukace rodičů, změna přístupu k nakupování a nabízení potravin a v neposlední řadě i náležitý příklad. Tedy naučit se jíst vhodné potraviny tak, jak to chceme po dítěti.
Existují samozřejmě i případy, kdy se rodiče stravují velmi zdravě a kvalitně, ale jejich ratolest přesto přibývá na váze. V poradně se mi už několikrát stalo, že dítě s nadváhou nebo v obezitě má štíhlého sourozence podobného věku. V takovém případě to nemusí být vyloženě chyba rodičů, ale spíše jejich neznalost. Vhodnými kroky se jídelníček i takového dítěte může společně s pohybem upravit pro dosažení kýžených úbytků na váze.
Víte co máte dělat, ale přesto to nedokážete... udělat
Ano i v tomto případě je dobrým krokem návštěva výživáře. Doporučení třetí strany totiž ve většině případů bereme vážněji a zodpovědněji než názory okolí nebo vlastní myšlenky. Už samotný fakt, že hovoříte s někým, kdo je v oboru odborník, Vám pomáhá doporučením důvěřovat a držet se jich. Mnoho lidí také potřebuje vnější podpůrný faktor pro své změny. Větší odhodlání a důslednost pak pramení z toho, že se zodpovídáme někomu dalšímu, kdo očekává výsledky. Hůře se hřeší ve stravě a zanedbává jídelníček, když víte, že za další 2-3 dny budete kontrolovat složení těla, váhu a také Vaše stravovací volby s pověřenou osobou. Často si tak odpustíte zbytečné “přešlapy” a raději se soustředíte na vhodná jídla. To je vždy snadnější cesta než samotné odříkání. Odborník Vám tady slouží jako takový dozor Vašich postupů a zároveň Vám pomáhá se vyhnout zbytečným a neefektivním krokům, stejně jako dietám nebo dogmatů (jako že se po 17. hodině už nemá jíst…).
Mnohdy slýchám od klientů domněnku, že mají slabou vůli a proto se jim nedařilo uspět. Z mých zkušeností je pravda trochu jinde. Mají sice pocit, že to nevydrží, ale je to proto že změny jdou nevhodným způsobem. Snaží se ze stravy něco odstraňovat, místo toho aby přidávali. Logickým důsledkem pak je, že mají pocit neustálého deficitu a ten se dlouhodobě překonává jen špatně. Pokud naopak správným způsobem přidáte do své stravy to co potřebujete, mnohem snáze dodržíte jednotlivá doporučení, protože se prostě cítíte dobře.
Motivace a investice
Ano i peníze mohou být motivačním faktorem pro změnu. Pokud si sami nevíte rady a obtížně hledáte každodenní motivaci ke změně životosprávy, tak fakt, že se svěříte další osobě, které musíte za služby i zaplatit, je často jedním z pomocníků při dosahování dlouhodobých cílů. Ne pro každého jsou finance motivací, ale z mé zkušenost, každý člověk, který udělá rozhodnutí začít na sobě pracovat s odborným dohledem a vědomím, že kromě přesných postupů, dozoru a systematické práce do sebe musí i trochu zainvestovat, má vždy lepší a stabilnější výsledky, než člověk který poprosí o kamarádskou radu.
“Sportuji a přesto nehubnu” a nebo “nehubnu protože nesportuji”
Možná se budete divit, ale v obou případech je příčinou strava. Sport může sice zajistit kalorický úbytek a usnadnit tak hubnutí, ale v případě nevyváženého jídelníčku může často těžká i pravidelná dřína vyjít úplně nazmar. Příjem kalorií, je totiž o tolik snadnější než výdej, že od určitého věku už samotný pohyb nestačí. A proto i myšlenka, že pro zhubnutí je sport či cvičení nutností také neplatí.
Sportujme proto, abychom se udržovali v kondici. Cvičme proto, abychom se cítili dobře a zůstali pohybliví. Vhodná aktivita podpoří i udržení kostní hmoty, množství energie, zdraví srdce a cév a také funkci mozku (ano mozek se regeneruje při pohybu), ale samotný pohyb na trvalé úbytky na váze nestačí. Především úprava stravy Vám zajistí snížení hmotnosti nehledě na to, jestli se zrovna hýbete více, nebo méně. Případná aktivita navíc může výsledky příjemně umocnit :-).
Když to shrneme
Ať už je Vaše motivace pro vyhledání specialisty na změnu stravování jakákoliv, vždy platí, že pokud jste na sebe se svými snahami krátcí, tak Vám dobrý poradce může hodně usnadnit život. Jak pro úbytky na váze, tak pro řešení zdravotních zdravotních nepříjemností. Máte možnost přeskočit pokusy a omyly a zaměřit se na cíl efektivním a trvalým způsobem. Před konzultací s poradcem si promyslete, co přesně chcete řešit a jakého cíle dosáhnout. Budete tak mít jasnější představu o tom na co se ptát a Váš poradce zase bude vědět na co se zaměřit. Řešení existuje prakticky pro každou situaci. S vhodným osobním doporučením a dozorem nemusíte tápat v záplavě často protichůdných výživových doporučení. Řešení můžete nechat na člověku, který se tím vším dobrovolně prokousal a můžete se tak zaměřit už jenom na kroky, které Vám pomohou.
Držím Vám palce při dosahování Vašich cílů :-)
Bc. Jakub Školoudík
www.zmensvujzivot.com