Proč nám rostou vlasy

Publikováno 15. 7. 2019 v kategorii Zdraví
Proč nám rostou vlasy

Vlasy hrají v lidském životě mimo jiné velmi důležitou společenskou roli. Napříč různými etniky mohou mít rozličné barvy, tvar, délku, zakřivení. Vlasy jsou biologicky téměř totožné s chlupy, neboli srstí u zvířat. Lidé ale chlupy na většině svého těla nemají a nebo je nemají výrazné. Proč na hlavě ano a proč v takovém množství?

Srst má v přírodě několik důvodů. Hlavním důvodem je termoregulace a to jak v zimě, tak v létě. Tento fakt platí i pro člověka. Srst dále chrání proti negativním účinkům UV zážení. Oční řasy chrání oko proti vodě, potu a prachu.

Odborníci zabývající se otázkou "Proč má člověk chlupy koncentrované převážně na jediném místě?" otázku upravili na "Proč člověk o chlupy na většině svého těla přišel?" Jednoznačnou odpověď na tuto otázku neznáme, nicméně nejrozšířenější teorie tvrdí, že důvodem je zbavení se parazitů obývajících srst zvířat a tím omezení onemocnění, která přenášejí. Zdá se tedy, že vlasy na hlavě zůstaly zejména proto, že chrání proti UV záření a proto, že namočené ve vodě ochlazují tělo.


Fotka od Ryan McGuire z Pixabay