Proč nám rostou vlasy

Publikováno v kategorii Zdraví
Proč nám rostou vlasy

Vlasy hrají v lidském životě mimo jiné velmi důležitou společenskou roli. Napříč různými etniky mohou mít rozličné barvy, tvar, délku, zakřivení. Vlasy jsou biologicky téměř totožné s chlupy, neboli srstí u zvířat. Lidé ale chlupy na většině svého těla nemají a nebo je nemají výrazné. Proč na hlavě ano a proč v takovém množství?


Srst má v přírodě několik důvodů. Hlavním důvodem je termoregulace a to jak v zimě, tak v létě. Tento fakt platí i pro člověka. Srst dále chrání proti negativním účinkům UV zážení. Oční řasy chrání oko proti vodě, potu a prachu.

Odborníci zabývající se otázkou "Proč má člověk chlupy koncentrované převážně na jediném místě?" otázku upravili na "Proč člověk o chlupy na většině svého těla přišel?" Jednoznačnou odpověď na tuto otázku neznáme, nicméně nejrozšířenější teorie tvrdí, že důvodem je zbavení se parazitů obývajících srst zvířat a tím omezení onemocnění, která přenášejí. Zdá se tedy, že vlasy na hlavě zůstaly zejména proto, že chrání proti UV záření a proto, že namočené ve vodě ochlazují tělo.

Přečtěte si také

Proč máme lupy

Publikováno v kategorii Zdraví
Proč máme lupy Lupy jsou odumřelé části kůže na hlavě, případně jiných částech těla, které se oproti normálnímu odumírání kůže liší svou velikostí a případně dalšími doprovodními efekty jako je svědění. Lupy trpí přibližně polovina dospělé populace, častěji muži než ženy a koluje okolo nich několik nepravdivých mýtů. Jaké jsou predispozice ke vzniku lupů a můžeme se jich vůbec zbavit? Číst celý článek