Proč není Pluto planeta

Publikováno v kategorii Fyzika
Proč není Pluto planeta

Většina z nás se ve škole učila, že planet sluneční soustavy je 9 a že poslední planetou je Pluto. To se však jednoho dne změnilo a nyní není Pluto považováno za planetu. Proč k takovému kroku odborná komunita přistoupila a jaká je historie objevení této trpasličí planety?


Cesta k objevu planetky Pluto byla velmi zajímavá a trvala řadu desetiletí. Již na konci 19. století si astronomové všimli, že oběžná dráha Uranu není pouze ovlivňována dosud neznámým Neptunem, ale že musí být ovlivňována ještě dalším objektem Sluneční soustavy. Později astronomové tento objekt nazvali Planeta X a usilovně pokračovali v hledání. Pluto bylo nakonec objeveno až v roce 1930 americkým astronomem Clydem Tombaughem. První fotografie Pluta však pochází již z roku 1909. Za zajímavou zmínku stojí, že Pluto ve skutečnosti nebylo hledanou Planetou X, jednalo se pouze o chybu ve výpočtu hmotnosti Neptunu.

Kniha 333 největších záhad vesmíru

Zajímáte se o vesmír?

Vyzkoušejte skvělou přehlednou a českou knihu 333 největších záhad vesmíru.

Zjistit více

Pluto je nyní oficiálně řazena mezi relativně nový druh těles trpasličí planety. Tato kategorie vznikla spolu konsenzem, že Pluto mezi planety hlavního pásu nepatří. Od ostatních planet Sluneční soustavy se liší v mnoha ohledech, například silně deformovanou oběžnou dráhou nebo velkým odklonem od osy ekliptiky. Jeho hmotnost dosahuje pouze 0.2 % hmotnosti Země a sedm měsíců planet hlavního pásu je dokonce větších než Pluto. Po objevu dalších velkých těles v tzv. Kuiperově pásu, do kterého Pluto patří, narůstaly ohlasy, že by nemělo být řazeno mezi planety.

Kolem kategorizace Pluta vzniklo mnoho debat a sporů. Finální slovo padlo na 26. valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie v srpnu 2006 v Praze. Do dnes však v odborné komunitě existují zastánci Pluta jako planety a široké přijetí jeho nové klasifikace bude pravděpodobně ještě dlouho trvat.

Přečtěte si také

Proč je v noci tma

Publikováno v kategorii Fyzika
Proč je v noci tma Otázku "proč je v noci tma" si kladli učenci již před mnoha staletími. Odpověď na ni však nemohli nalézt. Ač se otázka jeví jako poměrně přímočará, odpověď na ni jednoduchá není. Alespoň ne bez znalostí, které přinesla věda na počátku 20. století. Proč je tedy v noci tma? Číst celý článek

Proč má kometa ocas

Publikováno v kategorii Fyzika
Proč má kometa ocas Ocas, nebo také ohon, komety se odborně nazývá koma a jde o výpary vnější ledové vrstvy, které se zahříváním vypařují, pokud se kometa přiblíží ke Slunci. Sluneční vítr způsobí, že koma míří vždy směrem od Slunce. Ohon září v důsledku fluorescence těchto plynů. Číst celý článek