Proč zemřel Bruce Lee

Publikováno v kategorii Historie
Proč zemřel Bruce Lee

Bruce Lee, jeden z nejslavnějších Hongkongčanů, si dokázal během své relativně krátké kariéry vydobýt nesmrtelnost jak na východní, tak i na západní polokouli. Díky filmu a bojovým úměním pomohl propojit Východ se Západem a nadchnout obrovské množství mladých lidí k zájmu o bojová umění. Bohužel 20. července 1973 zemřel ve věku pouhých 32 let. Jaký byl důvod jeho náhlé a nečekané smrti?


Bruce Lee se narodil 27. listopadu 1940 v San Franciscu ve Spojených státech amerických, kde byl jeho otec, coby zpěvák v kantonské opeře, na turné. Již od dětství působil Bruce ve filmu a díky složitým poválečným poměrům se i často dostával do pouličních rvaček, ze kterých čerpal zkušenosti po celý svůj život. Právě díky rvačkám se rodiče rozhodli přihlásit Bruce do školy bojových umění, aby se usměrnil.

Díky pokračujícím rvačkám se dostal v osmnácti letech Bruce Lee do problémů s policií, a tak se ho rodiče rozhodli poslat k sestře do Spojených států, kam měl, jakožto americký občan, dveře otevřené. Ve Spojených státech začal Bruce vyučovat Kung Fu a vystudoval školu. Díky své výuce se seznámil s učitely jiných bojových stylů, což ho dovedlo v roce 1964 na Mezinárodní šampionát v Karate v Long Beach, kde měl možnost prezentovat své učení. Zde si ho všimli filmoví producenti a tím začala jeho kariéra v americkém filmu.

V 60. letech byla etnická příslušnost stále velkým problémem, což se naplno ukázalo při přípravách filmu Kung Fu. Místo Bruce byl nakonec do hlavní role vybrán David Carradine. Bruce dostal doporučení vrátit se do Hong Kongu a natočit tam film, který budou moci producenti prezentovat v Hollywoodu. To ale ještě netušil, že se v Hong Kongu díky své práci v Hollywoodu proslavil. Svého věhlasu rázem využil a natočil své nejslavnější filmy jako například Velký šéf, Cesta draka nebo Pěst plná hněvu.

Během dabingu k filmu Drak přichází dostal Bruce záchvat a byl převezen do nemocnice. Ukázalo se, že utrpěl otok mozku. Doktorům se naštěstí podařilo otok zmírnit nasazením léků. O více než dva měsíce později 20. července 1973 byl Bruce pracovně u kolegyně Betty Ting Pei. Stěžoval si, že ho bolí hlava, a tak mu Betty podala lék proti bolesti. Poté si šel Bruce na chvíli odpočinout a už se neprobudil. Po převozu do nemocnice byl prohlášen za mrtvého.

Následná pitva prokázala, že měl Bruce zvětšený mozek o 13 % oproti normálu, a že mu v žilách koloval lék Equagesic. Příčinou smrti byla oficiálně stanovena nešťastná náhoda. Co přesně způsobilo otok ale není známo. Mezi nejčastější vysvětlení patří alergická reakce na podaný lék a úžeh. Úžeh nebyl v době Bruce Leeho smrti dostatečně pochopen. Bruce si navíc nechal údajně na konci roku 1972 odoperovat podpažní potní žlázy, protože prý pot na filmu nevypadal fotogenicky.

Bruce Lee se během svého života stal legendou a inspiraci pro několik následujících generací. Jeho odkaz stále žije a kdo ví, čeho byl ještě schopen dosáhnout.

Přečtěte si také

Proč Britové předali Hong Kong Číně

Publikováno v kategorii Historie
Proč Britové předali Hong Kong Číně Od 1. července 1997 změnil Hong Kong svůj status z britské kolonie na zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky. Předání proběhlo formálně předcházející den za účasti předních představitelů obou mocností, na jedné straně mimo jiné Princem Charlesem a na straně druhé prezidentem Ťiang Ce-minem. Proč ale Britové Hong Kong Číně předali? Co vše tomuto aktu vlastně předcházelo? Číst celý článek