Proč se mýval jmenuje mýval

Publikováno v kategorii Příroda
Proč se mýval jmenuje mýval

Mýval severní, nebo také medvídek mýval, jak se mu s oblibou říká, je všežravec, původem ze Severní Ameriky. Pro svůj vzhled, který je velmi specifický, se stal přirozeným oblíbencem široké veřejnosti. Jeho jméno je odvozeno od činnosti, která u něj byla pozorována. Proč se ale mýval jmenuje mýval a co a proč umývá?


Prapředek mývala přišel do Ameriky z Euroasie asi před 19 miliony let. Usadil se ve Střední Americe a přibližně před 2,5 miliony let se začal rozšiřovat zpět na sever. Mimo Ameriku se vyskytuje také v Evropě, na Kavkaze a v Japonsku, kam byl ale zavlečen uměle v minulém století. Díky jeho dobré adaptabilitě se naučil přežívat i ve městech a je mnohými považován za škůdce.

Pokud mýval žije v blízkosti pobřeží, často šmátrá packami ve vodě a hledá raky, malé ryby nebo obojživelníky. Každou ulovenou kořist trochu propláchne, prozkoumá a někdy také oddělí nežádoucí části před tím, než kořist spořádá. Mýval má rovněž ve vodě větší cit, protože mu pevné části tlapek působením vody změknou.

V zajetí si také mývali často nosí jídlo k vodě, kde ho před konzumací propláchnou. Vodní zdroj ale musí být v jejich bezprostřední blízkosti a musí alespoň trochu připomínat břeh řeky nebo jezera. Toto chování však nebylo pozorováno v divoké přírodě a má se za to, že se jedná jen o instinktivní chování. Mývali se mimo jiné živí také vajíčky, ovocem, hmyzem, červy nebo ořechy. Takovou to potravu však nijak neomývají.

Přečtěte si také

Proč ovce bečí

Publikováno v kategorii Příroda
Proč ovce bečí Ovce domácí (latinsky Ovis aries), na kterou se tento článek soustředí především, je domestikovaná forma ovce, která se typicky chová jako dobytek. Jedná se o sudokopytníka a přežvýkavce, který lidem poskytuje vlnu, mléko a v menší míře i maso. Jak známo, ovce vydává charakteristický zvuk, který nazýváme bečení. Proč ale ovce bečí? Číst celý článek

Proč je pes nejlepší přítel člověka

Publikováno v kategorii Příroda
Proč je pes nejlepší přítel člověka Přísloví, že pes je nejlepším přítelem člověka, zná jistě úplně každý. Na vycházce městem snad není možné v Česku přehlédnout někoho venčit psa. Odhaduje se, že je v Česku 1 až 2 miliony psů, což je nejvíce psů per capita v Evropě. Proč ale člověk žije v tak úzkém vztahu se psem a proč výhradně s ním? Číst celý článek