Proč je pes nejlepší přítel člověka

Publikováno v kategorii Příroda
Proč je pes nejlepší přítel člověka

Přísloví, že pes je nejlepším přítelem člověka, zná jistě úplně každý. Na vycházce městem snad není možné v Česku přehlédnout někoho venčit psa. Odhaduje se, že je v Česku 1 až 2 miliony psů, což je nejvíce psů per capita v Evropě. Proč ale člověk žije v tak úzkém vztahu se psem a proč výhradně s ním?


Předpokládá se, že pes je úplně prvním domestikovaným zvířetem na světě a je rovněž jediným velkým domestikovaným masožravcem. K jeho domestikaci došlo pravděpodobně již 12 tisíc let před naším letopočtem a vyvinul se z již vyhynulého druhu vlka asi před více než 100 000 lety. K domestikaci mohlo dojít v Číně na jih od Dlouhé řeky. Teorie se ale různí a stále se zpřesňují dle nových poznatků. S jistotou však víme, že člověk pohřbíval psy již před 14 000 lety a to stylem, který nasvědčuje, že člověk bral psa jako člena rodiny.

První funkcí psa v soužití s člověkem byla vzájemná obrana před ostatními masožravci. Předchůdce psa zřejmě začal kočovat spolu s lovci a sběrači a živil se na mršinách, čímž se odlišil od vlka, který žil převážně na stejném místě. S první agrární revolucí, cca před 10 000 lety, začal člověk žít usazeným stylem života, tím se pes dostal ještě blíže k člověku a začal se více odlišovat od původního vlka. Většina současných plemen psa však začala vznikat až cílenou selekcí v 19. století.

Další funkcí psa bylo jeho přímé zapojení do lovu. Lidé toho času měli k dispozici šípy a zraněné zvíře bylo nutné pronásledovat a stopovat, zejména v hustých porostech. V pozdějších dobách funkcí psa přibývalo, zejména v nahánění stád, hlídání majetku a lidí, využití při přepravě a rovněž také k jídlu. Dnes je využití psa ještě širší a je možné jmenovat například jeho práci v ozbrojených složkách, při tzv. kanisterapii, funkci slepeckého psa, při laboratorních pokusech, či v Evropě nejrozšířenější funkce domácího mazlíčka.

Přečtěte si také

Proč ovce bečí

Publikováno v kategorii Příroda
Proč ovce bečí Ovce domácí (latinsky Ovis aries), na kterou se tento článek soustředí především, je domestikovaná forma ovce, která se typicky chová jako dobytek. Jedná se o sudokopytníka a přežvýkavce, který lidem poskytuje vlnu, mléko a v menší míře i maso. Jak známo, ovce vydává charakteristický zvuk, který nazýváme bečení. Proč ale ovce bečí? Číst celý článek

Proč má zebra pruhy

Publikováno v kategorii Příroda
Proč má zebra pruhy Zebra je se svými bílými a černýmy pruhy skutečně ikonickým zvířetem. Od 19. století vzniklo mnoho vědeckých teorií o důvodu vzniku těchto pruhů. Některé teorie byly vyvráceny, avšak jedna velmi pozoruhodná je vědeckou komunitou aktuálně nejvíce přijímána. Proč má tedy zebra pruhy? Číst celý článek