Proč jsou Spojené státy americké a Saúdská Arábie spojenci

Publikováno v kategorii Historie
Proč jsou Spojené státy americké a Saúdská Arábie spojenci

Spojenectví mezi Spojenými státy americkými a Saúdskou Arábií by se dalo počítat mezi ty nejbizardnější spojenectví mocností na světě. Není snad více ideologicky protichůdných spojenců než jsou tito dva. Na jedné straně je republika, kde zákonodárci přísahají na bibli, na straně druhé je absolutní monarchie, která propaguje nejradikálnější formu islámu zvanou Wahhábismus, jejíž členové, ve velké míře přímo z řad Saúdů, stojí za útoky na USA z 11. září 2001. Jak ale toto spojenectví vzniklo a jaké jsou hlavní důvody jeho trvání do dnes?


Kořeny Saúdského království sahají až do roku 1744, kdy Muhammad bin Saúd založil dynastii. To se mu podařilo díky spojenectví s Muhammadem Ibn Abd al-Wahhábem, zakladatelem přísného islámského ideologického hnutí zvaného Wahhábismus. Samotná země byla sjednocena po krvavých bojích na arabském poloostrově mezi několika místními královstvími až v roce 1928. Vítězem bojů se stal Ibn Saúd, jehož jméno dalo název nové vzniklému státu. I on však musel získat vojenskou podporu od stoupenců Wahhábismu.

Diplomatické vztahy mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií vznikly až v roce 1931. V roce 1933 získala americká firma Standard Oil of California od Saúdské vlády povolení k průzkumu ropných naležišť. Ropa byla objevena až v roce 1938 a to v dosud nevídaném množství. Od té doby začalo spojenectví mezi oběma zeměmi narůstat na síle a bylo zpečetěno po Jaltské konferenci, kdy se americký prezident Franklin D. Roosevelt setkal se saúdským králem Abdulazizem.

Vztahy v průběhu času stále narůstaly na síle až do října 1973, kdy v reakci na podporu Izraele v Jomkipurské válce, uvalila koalice arabských států na Spojené státy a jejich spojence ropné embargo, které mělo velmi negativní dopad na postižené ekonomiky. Spojené státy se následně snažily vztahy se Saúdskou Arábií narovnat a zejména udržet stabilní cenu ropy. Saúdská Arábie na druhou stranu začala ve velkém nakupovat od američanů vojenskou techniku.

Saúdská Arábie byla silným spojencem Spojených států i v boji proti Sovětům ve studené válce. V roce 1979 podnikl Sovětský svaz invazi do Afghánistánu. Saúdská Arábie následně začala posílat do Afghánistánu saúdské občany, vybavené americkými zbraněmi. Tito válečníci, zoceleni boji proti sovětům a ovlivněni Wahhábismem, byli později sjednoceni pod vedením Usámi bin Ládina, zakladatele teroristické organizace Al-káida. Roznětkou Al-káidy pro vyhlášení války Spojeným státům byla válka v Perském zálivu, kdy Saúdská Arábie navzdory námitkám bin Ládina a dalších radikálních islamistů povolila rozmístit na svém území skoro půl miliónu amerických vojáků.

Četné teroristické útoky, které byly vedené ve velké míře občany Saúdské Arábie, vytvořily negativní mínění občanů na obou stranách. Nicméně i přes to zůstávají Spojené státy americké a Saúdská Arábie spojenci. Mezi výhody tohoto spojenectví patří

  • prodej ropy Spojeným státum,
  • strategická vojenská pozice Spojených států v regionu,
  • ochrana suverenity Saúdské Arábie,
  • protiváha Íránu,
  • prodej vojenské techniky Saudské Arábii.

Přečtěte si také

Proč vznikl Izrael

Publikováno v kategorii Historie
Proč vznikl Izrael Izrael je rozlohou i na počet obyvatel celkem malá země. Na druhou stranu je ale silná technologicky, ekonomicky, vojensky i politicky. Zasazená do středu islámského světa si prošla za dobu své krátké existence několika válkami a prakticky neustále se potýká z různými šarvátkami a incidenty. Proč vůbec stát Izrael vznikl a proč je kolem něho v regionu tolik poviku? Číst celý článek

Proč USA staví zeď na hranici s Mexikem

Publikováno v kategorii Zeměpis
Proč USA staví zeď na hranici s Mexikem Prezidentství Donalda Trumpa je specifické mnoha rozporuplnými absurdními a společnost rozdělujícími tématy. Jedním z těchto témat je tzv. Trumpova zeď, kvůli které dokonce na přelomu roků 2018 a 2019 nastala na rekordních 35 dní vládní odstávka. Proč je Trumpova zeď tak kontroverzním tématem a proč se vůbec mezi USA a Mexikem zeď staví? Číst celý článek