Proč se slaví Svátek práce

Publikováno 11. 4. 2020 v kategorii Společnost
Proč se slaví Svátek práce

Svátek práce se slaví téměř se všech státech světa a to v drtivé většině 1. května. To dělá ze Svátku práce jeden z nejúspěšnějších svátků, co do počtu lidí, které ovlivňuje. Proč však vůbec Svátek práce vznikl?


Svátek práce připomíná události, které začaly 1. května 1886 v americkém městě Chicago. Pracující občané tam při masové demonstraci usilovali o zavedení osmihodinové pracovní doby. Demonstrace přetrvávala a 3. a 4. května došlo ke krvavým střetům s policií, při nichž zemřelo několik lidí. O dva roky později se demonstrace opakovala a následující rok, tzn. v roce 1889, byl Druhou internacionálou vyhlášen oficiální Svátek práce. Tento svátek se velmi rychle rozšířil do různých zemí světa.

Na českém území v době Rakouska-Uherska se Svátek poprvé slavil již v roce 1890. Později v době socialismu hrál velmi důležitou roli. Pracující a zejména studenti či různé zájmové spolky museli povinně dobrovolně chodit do průvodu a mnohdy se kontrolovala i docházka. Svátek v Česku přetrval i po sametové revoluci, avšak mezi širokou veřejností ztratil na významu, a jeho důležitost převládala spíše mezi sympatizanty komunistické strany.

Svátek práce se naslaví přibližně ve dvou desítkách zemí. Mezi tyto země patří například Jižní Korea, Mongolsko, Thajsko, Saúdská Arábie nebo třeba Nizozemsko a Dánsko. Svátek práce se slaví pod pojmenováním Labour Day ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu, avšak svátek nepřipadá na 1. května.