Proč je Žlutá řeka žlutá

Publikováno v kategorii Zeměpis
Proč je Žlutá řeka žlutá

Žlutá řeka je druhou nejdelší řekou v Číně, hned po dlouhé řece, a šestou nejdelší řekou světa. Odpověď na otázku, proč je Žlutá řeka žlutá a Dlouhá řeka dlouhá, je s trochou sarkasmu relativně jednoduchá. Je to ale skutečně tak? Kam až sahají počátky pojmenování Žluté řeky?


Žlutá řeka, čínsky 黄河 (Huang He => Žlutá řeka), je považována za kolébku čínské civilizace. Paradoxně je také řekou, která si díky častým záplavám vyžádala nejvíce obětí na životech ze všech čistě přírodních katastrof.

První zmínku o Žluté řece jako "řece" lze nalézt v literatuře z let 475 - 221 př. n. l. Spojení "Žlutá řeka" se poprvé objevilo v Knize Han vydané v roce 111. Přídavné jméno si získala svou žlutou barvou, vyskytující se v dolním toku řeky. Barvu způsobuje bahnité dno vznikající tokem vody přes sprašové plošiny ve středním toku řeky.

Přečtěte si také

Proč je Peking hlavním městem Číny

Publikováno v kategorii Historie
Proč je Peking hlavním městem Číny Peking (čínsky: 北京 Pej-ťing), jehož jméno v čínštině znamená severní hlavní město, je hlavním městem Čínské lidové republiky. Podle počtu obyvatel je Peking se svými 21 542 000 obyvateli, největším hlavním městem na světě. Jeho bouřlivá historie sahá více než 3000 let do minulosti. Peking v průběhu let měnil svůj název a rovněž i svůj status. Proč byl hlavním městem Číny v minulosti a proč je jím dnes? Číst celý článek

Proč byla postavena Velká čínská zeď

Publikováno v kategorii Historie
Proč byla postavena Velká čínská zeď Velká čínská zeď není jedinou zdí. Jedná se o celou řadu delších či kratších úseků, které vznikaly od 8. století př. n. l. až do pádu dynastie Ming v roce 1644. Jaké ale byly důvody ke stavbě největšího komplexu opevnění v historii? Číst celý článek